Teams Men - Qualification

Overview

Teams Men - Qualification

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 BEL   Koekelkoren/van Walle Dries Koekelkoren Tom van Walle 1524 3552 1524 3724
2 SUI   Gabathuler/Gerson Philip Gabathuler Mirco Gerson 1520 3080 1520 3104
3 NOR   Horrem/Eithun Iver Andreas Horrem Geir Eithun 1430 3005 1430 2845
4 NOR   Hordvik/Usken Oivind Hordvik Bjarte Usken 1413 2492 1410 2592
5 NOR   Kvamsdal/Sørum, C. Kvamsdal Morten Christian Sandlie Sørum 1266 2153 1404 2553
6 DEN   Kildegaard/Abell Peter Dilling Kildegaard Andersen Kristoffer Abell 1340 2198 1340 2086
7 GRE   Kotsilianos/Zoupanis Georgios Kotsilianos Nikos Zoupani 1252 2136 1312 2052
8 POL   Bryl/Kujawiak Michal Bryl Kacper Kujawiak 1431 2226 1280 1986
9 ESP   Marco/García Francisco Alfredo Marco Christian García 1220 2940 1220 2960
10 LAT   Tocs/Finsters Edgars Tocs Rihards Finsters 1204 1854 1216 2154
11 QAT   Júlio/Ahmed Júlio César Do Nascimento Júnior Ahmed Tijan 989 1105 1128 1389
12 BLR   Kavalenka/Dziadkou Aliaksandr Kavalenka Aliaksandr Dziadkou 1108 2042 1108 2034
13 SRB   Basta/Kolaric Stefan Basta Lazar Kolaric 1030 1380 1090 1568
14 FRA   Salvetti/Daguerre Yannick Salvetti Jean-Baptiste Daguerre 1050 2275 1050 2191
15 SUI   Kissling, J./Krattiger Jonas Kissling Marco Krattiger 889 1492 959 1521
16 USA   Olson/Casebeer Derek Olson Jeremy Casebeer 966 1121 942 1022
17 UKR   Gordieiev/Babich Iaroslav Gordieiev Mykola Babich 665 800 781 916
18 LTU   Rumsevicius/Kazdailis Arnas Rumsevicius Lukas Kazdailis 840 892 772 824
19 CZE   Kubala/Lenc Premysl Kubala David Lenc 824 895 764 815
20 LAT   Abolins/Benjavs T. Armands Abolins Benjavs Toms 639 656 639 656
21 LAT   Sorokins/Ivanovs Ruslans Sorokins Ingars Ivanovs 580 929 595 872
22 SWE   Appelgren/Boman Martin Appelgren Simon Boman 595 625 595 625
23 NOR   Retterholt/Strømsvåg Lars Tveit Retterholt Anders Strømsvåg 537 865 537 865
24 GER   Dollinger A./Harms, Y. Armin Dollinger Yannick Harms 504 611 528 679
25 NED   Penninga/Vismans S. Ruben Penninga Sven Vismans 406 432 406 406
26 AUT   Wutzl/Frühbauer S. Jörg Wutzl Simon Frühbauer 324 378 368 464
27 UKR   Denin/Popov Oleksii Denin Sergiy Popov 403 415 345 351
28 CZE   Perusic/Schweiner Ondrej Perusic David Schweiner 302 302 302 302
29 TUR   Nurettin/Safak QWC Ali Osman Nurettin Safak Sezer 289 291 289 291
30 EST   Nõlvak/Tiisaar Kusti Nõlvak Mart Tiisaar 60 60 180 180
31 ESP   Mesa/Nassini Raul Mesa Stefano Nassini Hidalgo 24 24 24 24
32 TUR   Civgin/Ayirici Mehmet Civgin Ismail Ayirici 0 0 0 0