Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 BRA   Evandro/Pedro Solberg Evandro Gonçalves Oliveira Júnior Pedro Solberg 3160 5000 3160 4996
2 USA   Dalhausser/Lucena Philip Dalhausser Nicholas Lucena 3150 5320 3150 5320
3 CAN   Schalk/Saxton Chaim Schalk Ben Saxton 2960 4080 2960 4080
4 GER   Erdmann/Matysik Jonathan Erdmann Kay Matysik 2780 3583 2780 3583
5 RUS   Semenov/Krasilnikov Konstantin Semenov Viacheslav Krasilnikov 2620 4286 2620 4286
6 USA   Hyden/Bourne John Hyden Tri Bourne 2620 4060 2620 4060
7 ITA   Ranghieri/Carambula Alex Ranghieri Adrian Ignacio Carambula Raurich 2470 4584 2490 4576
8 POL   Fijalek/Prudel Grzegorz Fijalek Mariusz Prudel 2480 4260 2480 4260
9 MEX   Virgen/Ontiveros Juan Virgen Lombardo Ontiveros 2390 4300 2450 4920
10 CAN   Binstock/Schachter Josh Binstock Sam Schachter 2420 3300 2420 3492
11 BRA   Álvaro Filho/Vitor Felipe Álvaro Morais Filho Vitor Gonçalves Felipe 2120 2342 2280 2646
12 ITA   Ingrosso M./Ingrosso P. Matteo Ingrosso Paolo Ingrosso 2220 3336 2220 3516
13 CHI   Grimalt E./Grimalt M. Esteban Grimalt Marco Grimalt 2210 3774 2210 3494
14 FRA   Krou/Rowlandson Youssef Krou Edouard Rowlandson 2070 3656 2070 3896
15 POL   Losiak/Kantor Bartosz Losiak Piotr Kantor 1860 4688 2020 5088
16 USA   Brunner/Rosenthal Theodore Brunner Sean Rosenthal 1970 2560 1970 2560
17 LAT   Plavins/Regza Martins Plavins Haralds Regza 1870 4016 1870 4196
18 VEN   Fañe/Henriquez Jesus Villafañe Jackson Henriquez 1636 4916 1770 4584
19 CAN   Pedlow/O'Gorman Sam Pedlow Grant O'Gorman 1590 2344 1754 2644
20 TUR   Giginoglu/Gögtepe V. Murat Giginoglu Volkan Gögtepe 1740 3360 1740 3496
21 GER   Fuchs/Windscheif Sebastian Fuchs Stefan Windscheif 1624 2790 1670 3030
22 ITA   Caminati/Rossi WC Marco Caminati Enrico Rossi 1512 2282 1562 2270
23 SUI   Gabathuler/Gerson Philip Gabathuler Mirco Gerson 1500 2740 1500 2740
24 AUT   Kunert/Dressler Thomas Kunert Christoph Dressler 1432 1926 1492 2166
25 BRA   Ricardo/Harley Ricardo Alex Costa Santos Harley Marques Silva 1214 1952 1214 1948
26 RUS   Liamin/Barsuk Nikita Liamin Dmitri Barsuk 903 1572 1063 1812
27 AUT   Ermacora/Pristauz Martin Ermacora Moritz Pristauz 691 697 691 697
28 BRA   Guto/Saymon Gustavo Albrecht Carvalhaes Saymon Barbosa Santos 1124 1178 1056 1080
29 BRA   Bruno/Hevaldo Bruno De Paula Hevaldo Sabino Moreira 808 812 520 520
30 BRA   Andre/Oscar WC Andre Loyola Stein Oscar Brandão 468 468 271 271
31 BRA   George/Thiago QWC George Souto Maior Wanderley Thiago Dealtry Barbosa 208 123 123 123
32 VEN   Peter/Golindano Rolando Hernandez Jonathan Golindano 630 630 420 420