Teams Women - Main Draw

Overview

Teams Women - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 BRA   Barbara/Agatha Barbara Seixas De Freitas Agatha Bednarczuk 4200 6366 4200 6762
2 BRA   Larissa/Talita Larissa França Maestrini Talita Da Rocha Antunes 4200 5904 4200 6128
3 CAN   Pavan/Bansley Sarah Pavan Heather Bansley 3560 5070 3560 5070
4 GER   Ludwig/Walkenhorst Laura Ludwig Kira Walkenhorst 3480 5300 3480 5600
5 BRA   Juliana/Taiana Lima Juliana Felisberta Da Silva Taiana Lima 3370 4292 3370 4403
6 AUS   Bawden/Clancy Louise Bawden Taliqua Clancy 3260 4692 3260 4692
7 NED   Meppelink/van Iersel Madelein Meppelink Marleen Ramond-van Iersel 3100 4838 3190 5288
8 USA   Walsh Jennings/April Kerri Walsh Jennings April Ross 2980 3500 2980 3500
9 USA   Fendrick/Sweat Lauren Fendrick Brooke Sweat 2850 3970 2850 4090
10 GER   Borger/Büthe Karla Borger Britta Büthe 2650 3561 2680 3861
11 BRA   Maria Antonelli/Lili WC Maria Antonelli Liliane Maestrini 2518 3553 2548 3799
12 POL   Wojtasik/Brzostek Kinga Wojtasik Monika Brzostek 2520 4100 2520 4340
13 ITA   Menegatti/Orsi Toth Marta Menegatti Viktoria Orsi Toth 2450 4690 2510 4990
14 GER   Holtwick/Semmler Katrin Holtwick Ilka Semmler 2370 4394 2430 4694
15 ESP   Elsa/Liliana Elsa Baquerizo McMillan Liliana Fernández Steiner 2420 4312 2420 4492
16 ARG   Gallay/Klug Ana Gallay Georgina Klug 2340 4436 2370 4562
17 CAN   Broder/May Jamie Lynn Broder Kristina May 2340 4786 2340 4906
18 SUI   Heidrich/Zumkehr Joana Heidrich Nadine Zumkehr 2240 4564 2240 4744
19 USA   Kessy/Day Jennifer Kessy Emily Day 2240 3840 2240 4020
20 SUI   Forrer/Vergé-Dépré, A. Isabelle Forrer Anouk Vergé-Dépré 2158 4602 2158 4842
21 VAN   Matauatu/Pata Linline Matauatu Miller Pata 2110 3886 2110 4006
22 CHN   Wang/Yue Fan Wang Yuan Yue 2100 4410 2100 4530
23 BRA   Elize Maia/Duda Elize Secomandi Maia Eduarda Santos Lisboa 1871 1972 2119 2245
24 RUS   Ukolova/Birlova Evgenia Ukolova Ekaterina Birlova 2090 3990 2090 4230
25 CAN   Melissa/Pischke Melissa Humana-Paredes Taylor Pischke 1964 3204 1964 3204
26 CZE   Slukova/Hermannova Marketa Slukova Barbora Hermannová 1952 3219 1952 3399
27 GER   Laboureur/Sude Chantal Laboureur Julia Sude 1840 4494 1840 4734
28 SVK   Pridalova N./Nestarcova Natalia Pridalova Dominika Nestarcova 1830 3482 1830 3482
29 FIN   Lehtonen/Lahti Riikka Lehtonen Taru Lahti-Liukkonen 1710 3974 1710 4154
30 AUS   Artacho Del Solar/Laird Mariafe Artacho Nicole Laird 1652 1840 1652 1840
31 CHN   Xue/X. Y. Xia WC Chen Xue Xinyi Xia 1553 1745 1510 1782
32 GRE   Arvaniti/Karagkouni Vasiliki Arvaniti Panagiota Karagkouni 1106 1584 1113 1614