Teams Women - Main Draw

Overview

Teams Women - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 BRA   Larissa/Talita Larissa França Maestrini Talita Da Rocha Antunes 4120 6148 4180 7148
2 GER   Ludwig/Walkenhorst Laura Ludwig Kira Walkenhorst 3440 7116 4040 7676
3 BRA   Agatha/Barbara Agatha Bednarczuk Barbara Seixas De Freitas 3610 6398 3250 5958
4 CAN   Pavan/Bansley Sarah Pavan Heather Bansley 3480 4800 3240 4800
5 NED   Meppelink/van Iersel Madelein Meppelink Marleen Ramond-van Iersel 2910 5270 3010 5590
6 AUS   Bawden/Clancy Louise Bawden Taliqua Clancy 2860 4250 2980 4010
7 BRA   Elize Maia/Duda Elize Secomandi Maia Eduarda Santos Lisboa 2575 3541 2895 4461
8 CRO   Rosko/Jelic Maja Rosko Nikolina Jelic 90 90 230 230
9 SUI   Heidrich/Zumkehr Joana Heidrich Nadine Zumkehr 2640 6396 2640 6036
10 GER   Borger/Büthe Karla Borger Britta Büthe 2960 5521 2640 4841
11 SUI   Forrer/Vergé-Dépré, A. Isabelle Forrer Anouk Vergé-Dépré 2630 6648 2620 6168
12 USA   Fendrick/Sweat Lauren Fendrick Brooke Sweat 2730 4510 2550 4630
13 ITA   Menegatti/Orsi Toth Marta Menegatti Viktoria Orsi Toth 2480 5740 2540 5460
14 ESP   Liliana/Elsa Liliana Fernández Steiner Elsa Baquerizo McMillan 2430 5090 2530 5210
15 CZE   Slukova/Hermannova Marketa Slukova Barbora Hermannová 2250 4388 2310 4708
16 CAN   Broder/May Jamie Lynn Broder Kristina May 2460 4046 2300 3886
17 GER   Holtwick/Semmler Katrin Holtwick Ilka Semmler 2390 6538 2270 6618
18 CAN   Melissa/Pischke Melissa Humana-Paredes Taylor Pischke 2040 3084 2160 3284
19 GER   Laboureur/Sude Chantal Laboureur Julia Sude 2120 5404 2120 5644
20 FIN   Lehtonen/Lahti Riikka Lehtonen Taru Lahti-Liukkonen 2120 4680 2120 4760
21 BRA   Fernanda/Josi Fernanda Alves Josemari Alves 2303 2764 2103 2324
22 BRA   Maria Antonelli/Lili Maria Antonelli Liliane Maestrini 2318 3644 1973 3324
23 AUT   Schwaiger S./Hansel B. WC Stefanie Schwaiger Barbara Hansel 1770 4420 1880 4370
24 GER   Bieneck/Großner Victoria Bieneck Julia Großner 1748 3310 1856 3446
25 SUI   Betschart/Hüberli Nina Betschart Tanja Hüberli 1582 2861 1830 3413
26 CHN   Wang/Yue Fan Wang Yuan Yue 1800 4640 1800 4640
27 GRE   Arvaniti/Karagkouni Vasiliki Arvaniti Panagiota Karagkouni 1642 2474 1716 2986
28 GER   Mersmann/Schneider Teresa Mersmann Isabel Schneider 1672 3456 1592 3288
29 AUT   Schützenhöfer/Plesiutschnig Katharina Schützenhöfer Lena Plesiutschnig 1280 2766 1358 2984
30 POL   Gruszczynska/Strag Jagoda Gruszczynska Dorota Strag 996 1463 1149 1889
31 CRO   Vlašic/Becic, D. WC Jurja Vlašic Dina Becic 0 0 126 126
32 CRO   Radanovic/Fabris Sara Radanovic Samanta Fabris 0 0 84 84