Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 LAT   Samoilovs/Smedins Aleksandrs Samoilovs Janis Smedins 3120 7950 3260 7526
2 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 3250 5906 3250 5466
3 CAN   Schalk/Saxton Chaim Schalk Ben Saxton 3200 5520 2840 4800
4 BRA   Guto/Saymon Gustavo Albrecht Carvalhaes Saymon Barbosa Santos 2420 4096 2780 4456
5 RUS   Semenov/Krasilnikov Konstantin Semenov Viacheslav Krasilnikov 2940 5564 2740 4844
6 NED   Nummerdor/Varenhorst Reinder Nummerdor Christiaan Varenhorst 2760 4840 2660 4600
7 GER   Böckermann/Flüggen Markus Böckermann Lars Flüggen 2680 5885 2580 5741
8 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 2860 4592 2400 3832
9 USA   Hyden/Bourne John Hyden Tri Bourne 2570 5800 2510 5320
10 POL   Fijalek/Prudel Grzegorz Fijalek Mariusz Prudel 2440 5636 2440 5156
11 POL   Losiak/Bryl Bartosz Losiak Michal Bryl 2282 5004 2282 4767
12 BRA   Álvaro Filho/Vitor Felipe Álvaro Morais Filho Vitor Gonçalves Felipe 2270 3438 2270 3598
13 CAN   Pedlow/O'Gorman Sam Pedlow Grant O'Gorman 2160 5024 2160 4944
14 CAN   Binstock/Schachter Josh Binstock Sam Schachter 2220 4452 2100 3900
15 AUT   Huber A./Seidl Rob. Alexander Huber Robin Seidl 2010 4584 2010 4424
16 RUS   Stoyanovskiy/Yarzutkin Oleg Stoyanovskiy Artem Yarzutkin 1910 3562 1910 3362
17 GER   Matysik/Walkenhorst Kay Matysik Alexander Walkenhorst 1999 3308 1909 3050
18 POL   Kadziola/Szalankiewicz Michal Kadziola Jakub Szalankiewicz 1850 5138 1850 4650
19 LAT   Plavins/Regza Martins Plavins Haralds Regza 1950 5348 1840 5502
20 GER   Erdmann/Windscheif Jonathan Erdmann Stefan Windscheif 1885 3677 1825 3380
21 AUT   Kunert/Dressler WC Thomas Kunert Christoph Dressler 1812 4148 1812 4356
22 BRA   Ricardo/Andre Ricardo Alex Costa Santos Andre Loyola Stein 1740 2890 1740 2590
23 BEL   Koekelkoren/van Walle WC Dries Koekelkoren Tom van Walle 1710 3682 1722 3738
24 USA   Crabb Ta./Crabb Tr. Taylor Crabb Trevor Crabb 1572 2060 1692 2420
25 RUS   Barsuk/Liamin Dmitri Barsuk Nikita Liamin 1672 3104 1672 2944
26 SUI   Beeler/Krattiger Nico Beeler Marco Krattiger 1162 2065 1363 2569
27 USA   Allen/Brunner William Allen Theodore Brunner 1454 1764 1264 1404
28 NOR   Sørum, C./Mol, A. Christian Sandlie Sørum Anders Berntsen Mol 1130 2013 1163 2110
29 USA   Doherty/Mayer Ryan Doherty John Mayer 1290 1290 1130 1130
30 AUT   Ermacora/Pristauz QWC Martin Ermacora Moritz Pristauz 1122 1574 1122 1828
31 BRA   Márcio /Vinícius Márcio Tschaffon Gaudie Ley Vinícius Gomes Cardoso de Araújo 374 377 374 375
32 ITA   Tomatis/Dal Molin Andrea Tomatis Davide Dal Molin 185 185 297 297