Teams Men - Qualification

Overview

Teams Men - Qualification

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 BRA   Guto/Saymon Gustavo Albrecht Carvalhaes Saymon Barbosa Santos 1880 3056 2420 4096
2 LAT   Plavins/Regza Martins Plavins Haralds Regza 1830 5472 1950 5348
3 POL   Kosiak/Rudol Maciej Kosiak Maciej Rudol 1640 3592 1640 3532
4 NOR   Hordvik/Usken Oivind Hordvik Bjarte Usken 1539 2724 1576 2856
5 USA   Crabb Ta./Crabb Tr. Taylor Crabb Trevor Crabb 1572 2140 1572 2060
6 GER   Windscheif/Holler Stefan Windscheif Tim Holler 1488 2771 1488 2512
7 NOR   Sørum, C./Eithun Christian Sandlie Sørum Geir Eithun 1436 2970 1466 3090
8 ESP   Marco/García Francisco Alfredo Marco Christian García 1180 2804 1410 2946
9 USA   Doherty/Mayer Ryan Doherty John Mayer 1790 1930 1290 1290
10 LAT   Tocs/Finsters Edgars Tocs Rihards Finsters 1244 2447 1204 2565
11 AUT   Winter/Petutschnig Tobias Winter Lorenz Petutschnig 1112 1508 1184 1858
12 AUT   Ermacora/Pristauz Martin Ermacora Moritz Pristauz 972 1131 1122 1574
13 NOR   Solhaug/Bergerud Svein Oddmund Solhaug Daniel Bergerud 1131 1404 1068 1301
14 BRA   Oscar/Thiago Oscar Brandão Thiago Santos Barbosa 1028 1072 1028 1072
15 ENG   Sheaf/Gregory Jake Sheaf Chris Gregory 1078 2100 994 1860
16 LTU   Rumsevicius/Kazdailis Arnas Rumsevicius Lukas Kazdailis 772 876 868 1004
17 SLO   Zemljak/Pokeršnik Nejc Zemljak Jan Pokeršnik 396 398 842 881
18 AUT   Koraimann F./Müllner Felix Koraimann Daniel Müllner 583 1110 782 1463
19 DEN   Hoyer, A./Kildegaard Anders Lund Hoyer Peter Dilling Kildegaard Andersen 753 1161 737 1021
20 NOR   Tvinde/Mol, H. Lars Fredrik Tvinde Hendrik Nikolai Mol 655 713 701 809
21 SUI   Heidrich/Kissling G. Adrian Heidrich Gabriel Kissling 764 828 672 754
22 SWE   Appelgren/Boman Martin Appelgren Simon Boman 706 801 661 823
23 CZE   Dumek/Rotrekl Jan Dumek Pavel Rotrekl 517 640 649 876
24 LAT   Solovejs/Smedins T. Aleksandrs Solovejs Toms Smedins 721 742 552 564
25 SUI   Métral/Zandbergen QWC Quentin Métral Michiel Zandbergen 436 462 446 502
26 GER   Schümann/Thole, J. Lorenz Schümann Julius Thole 354 356 418 436
27 RUS   Bakhnar/Odintsov Petr Bakhnar Dmitrii Odintsov 357 357 332 332
28 NED   Bouter/Van Steenis Jasper Bouter Tom van Steenis 240 242 312 338
29 ARG   Etchegaray/Ojeda Dapiaggi Santiago Etchegaray Gabriel Martin Ojeda Dapiaggi 40 40 40 40
30 ITA   Ficosecco/Casadei Paolo Ficosecco Gianluca Casadei 190 190 22 22
31 NED   Feenstra/van Pruissen Jaapjan Feenstra Gijs van Pruissen 16 16 14 14
32 SUI   Berta/Müller Fabio Berta Luca Müller 6 6 8 8