Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 BRA   Alison/Bruno Schmidt Alison Cerutti Bruno Oscar Schmidt 4480 7256 4400 7416
2 USA   Lucena/Dalhausser Nicholas Lucena Philip Dalhausser 3300 7730 3300 7540
3 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 3490 5946 3250 5906
4 CAN   Schalk/Saxton Chaim Schalk Ben Saxton 2840 5160 3200 5520
5 USA   Gibb/Patterson Jacob Gibb Casey Patterson 2960 6200 3160 5840
6 LAT   Samoilovs/Smedins Aleksandrs Samoilovs Janis Smedins 2740 6790 3120 7950
7 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2900 5712 2860 5552
8 SUI   Beeler/Strasser Nico Beeler Alexei Strasser 1392 2734 1536 3194
9 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 2860 6364 2860 5484
10 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 2660 4592 2860 4592
11 BRA   Pedro Solberg/Evandro Pedro Solberg Evandro Gonçalves Oliveira Júnior 2730 5122 2850 4922
12 NED   Nummerdor/Varenhorst Reinder Nummerdor Christiaan Varenhorst 2700 6100 2760 4840
13 GER   Böckermann/Flüggen Markus Böckermann Lars Flüggen 2680 6045 2680 5885
14 USA   Hyden/Bourne John Hyden Tri Bourne 2510 5800 2570 5800
15 MEX   Virgen/Ontiveros Juan Virgen Lombardo Ontiveros 2560 6840 2490 6220
16 ITA   Ranghieri/Carambula Alex Ranghieri Adrian Ignacio Carambula Raurich 2440 6166 2440 6686
17 POL   Fijalek/Prudel Grzegorz Fijalek Mariusz Prudel 2480 5676 2440 5636
18 BRA   Guto/Saymon Gustavo Albrecht Carvalhaes Saymon Barbosa Santos 1880 3056 2420 4096
19 BRA   Álvaro Filho/Vitor Felipe Álvaro Morais Filho Vitor Gonçalves Felipe 2390 3318 2270 3438
20 GER   Walkenhorst/Matysik Alexander Walkenhorst Kay Matysik 2149 3458 1999 3308
21 LAT   Plavins/Regza Martins Plavins Haralds Regza 1830 5472 1950 5348
22 POL   Kadziola/Szalankiewicz Michal Kadziola Jakub Szalankiewicz 1850 4938 1850 5138
23 POL   Kosiak/Rudol Maciej Kosiak Maciej Rudol 1640 3592 1640 3532
24 NOR   Hordvik/Usken Oivind Hordvik Bjarte Usken 1539 2724 1576 2856
25 USA   Crabb Ta./Crabb Tr. Taylor Crabb Trevor Crabb 1572 2140 1572 2060
26 GER   Windscheif/Holler Stefan Windscheif Tim Holler 1488 2771 1488 2512
27 SUI   Gabathuler/Gerson Philip Gabathuler Mirco Gerson 1460 2604 1470 2724
28 NOR   Sørum, C./Eithun Christian Sandlie Sørum Geir Eithun 1436 2970 1466 3090
29 ESP   Marco/García Francisco Alfredo Marco Christian García 1180 2804 1410 2946
30 USA   Rosenthal/Casebeer WC Sean Rosenthal Jeremy Casebeer 1226 1431 1186 1351
31 NOR   Solhaug/Bergerud Svein Oddmund Solhaug Daniel Bergerud 1131 1404 1068 1301
32 SUI   Kissling, J./Krattiger WC Jonas Kissling Marco Krattiger 996 1607 918 1397